Adapazarında İnternetten Avm Satılıyor !

Anasayfa Manşet, Avm Haber

Adapazarı Belediyesi, AVM’nin internetten satışına karşı çıktı.

Sakarya’nın Adapazarı Belediyesi’nce yap-işlet-devret modeliyle ihale edilen ancak tamamlanamayan “Sangarius” isimli alışveriş merkezi, inşaatı yapan firma tarafından internetten 27 milyon liraya satışa çıkarıldı. Ancak firmanın bu kararına Adapazarı Belediyesi, AVM’nin tüm haklarının belediyeye ait olduğu ve satış için meclis kararı gerektiğini ifade ederek karşı çıktı.
Eski Hayvan Pazarı mevkisinde yapılan ve kaba inşaatı büyük ölçüde bitirilen alışveriş merkezi tamamlanamayınca belediye ihaleyi feshetti. İnşaatı yapan firma ise bir gayrimenkul danışmanlık şirketi aracılığıyla alışveriş merkezini satışa çıkardı. “Sahibinden.com” adlı internet sitesinde “Sakarya’da şehrin merkezinde AVM sahibi olmak için son fırsat” başlığıyla satışa sunulan alışveriş merkezinin inşaatı ve arsası için 27 milyon lira istendi. İlanda 4 katlı AVM’nin 48 bin metrekare inşaat alanına sahip olduğu ve 65 mağaza alanının bulunduğu kaydedildi. 600 araçlık kapalı ve açık otopark alanına sahip alışveriş merkezi projesinin Adapazarı Belediyesi’nce desteklendiği vurgulanıyor.

İlanı yayınlayan gayrimenkul danışmanlık şirketinin yetkilisi Mert Uğurlu, ihaleyi alan firmanın inşaatı tamamlayamaması nedeniyle AVM’nin satışa çıkartıldığını söyledi. Adapazarı’na güzel bir AVM kazandırmak için uğraş verdiklerini kaydeden Uğurlu; “İnşaat halindeki AVM, konum olarak çok iyi bir yerde. Birçok mağaza buraya kiracı olarak girmeye hazır. Mülk sahibi inşaatı tamamlayamadığı için satışa çıkardı. Proje ile ilgilenen birçok yatırımcı mevcut. Umuyoruz ki önümüzdeki haftalarda satış tamamlanır ve Adapazarı’na güzel bir AVM kazandırılmasında payımız olur.” dedi. Alışveriş merkezinin üst yapısının satışının hukuki olarak bir sakıncasının olmadığını belirten Uğurlu, üst yapıyla birlikte arsanın da satışının yapılması için meclis kararını beklediklerini dile getirdi.

“AVM’NİN TÜM HAKLARI BELEDİYENİN”

Adapazarı Belediyesi Başkan Yardımcısı Rıdvan Özüm, AVM’nin tüm haklarının belediyeye ait olduğunu, satış için meclis kararı gerektiğini söyledi. Satış için meclisten yetki alınmadığını kaydeden Özüm şunları söyledi: “AVM; yap,-işlet-devret modeliyle ihale edildi. Vatandaş inşaatın kabasını yüzde 90 seviyesine getirdi. Sözleşmeye göre işi bitiremediğinden dolayı belediye hukuki yolları kullanarak ihaleyi feshetti. AVM’nin tapusu ve mülkiyeti belediyenin tasarrufu altındadır. Satışıyla ilgili durum meclise gelmedi. Bizden satış yetkisi alınmadı. Satışlarımız meclis yetki verdikten sonra ihale yoluyla yapılır. Burayla ilgili ilerleyen günlerde karar verilecek.

Benzer Haberler

Bir Cevap Yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.