Gül İnşaat ve Mutlu İnşaat üçüncü projeleri olan Güneşlipark Gardenya’yı satışa çıkardı

EMLAK HABERLERİ

Metroport AVM ve Yasemin Konakları’nı birlikte yapan Gül İnşaat ve Mutlu İnşaat üçüncü projeleri olan Güneşlipark Gardenya’yı satışa çıkardı. Proje Güneşli’de son yıllarda yaşanan değişimi göstermesi bakımından da önem taşıyor.

Gül İnşaat ve Mutlu İnşaat, birlikte gerçekleştirdikleri üçüncü projeyi de satışa çıkardı. Daha önce Metroport AVM ve Yasemin Konakları’nda ortak hareket eden grup şimdi de Güneşlipark Gardenya projesine başladı. Gül İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Sönmez Aydın, Güneşlipark Gardenya’nın bölgedeki ikinci projeleri olduğunu belirterek, projenin konutların yanı sıra ticari alanlardan oluştuğunu söyledi.

Aydın, geçen yıl satışa çıkardıkları Güneşlipark projesinin de AVM ve konuttan oluştuğunu anlatarak, AVM’yi mayıs ayında, konutları ise yılsonunda teslim edeceklerini vurguladı. Aydın, ilk projedeki başarılı satış grafiğinin ardından yeni projeye başlama kararı aldıklarını belirterek, “Aynı arsa sahibiyle inşaatı yapıyoruz ama bu kez Mutlu İnşaat ile ortağız. İnşaata yeni başladığımız ve 130 milyon liralık yatırımla yapacağımız projemizi 2013 sonunda teslim etmeyi planlıyoruz” dedi.

İlk proje yüzde 25 prim yaptı
Sönmez Aydın, ilk projeleri olan Güneşlipark’ın yüzde 25 prim yaptığını ve yeni projenin de değer kazanmasını beklediklerini ifade ederek, bölgedeki gelişimle ilgili olarak da şunları söyledi: “Güneşli ve Basın Ekspres aksında yeni yapılaşma var. Bölgedeki sanayi alanları da dönüşmeye başladı. Yeni yatırımlarla birlikte bölgenin gelişimi hızlanırken değeri de artıyor. Bölge hem oturmak hem de yatırım yapmak isteyenler için ideal. TEM ve E5 çevreyollarının kesişim noktasında yer alan ve fuar merkezi ile havaalanına yakın konumuyla dikkat çeken bölge her kesimden talep görüyor.”
Sönmez Aydın, Gül İnşaat olarak Otoport, Avcılarpark, Güneşlipark ve İşbatı gibi çok sayıda projenin altında imzalarının olduğunu vurgulayarak, yeni başlamayı planladıkları bir başka proje olan ve AVM ile konuttan oluşan Eyüppark’ın ise ruhsat aşamasında olduğunu açıkladı. Aydın, bir diğer projenin ise Kavaklı Konakları olduğunu ifade ederek, bu projeye ise kısa süre içinde başlamayı planladıklarını dile getirdi.

Güneşli’de ikinci projelerini inşa ettiklerine dikkat çeken Gül İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gül ise, “Güneşli, artan nüfusu ve ticari alanlarıyla İstanbul’un en değerli bölgeleri arasında yer alıyor. Gül İnşaat olarak Güneşli’ye değer katacak projeler inşa etmeye devam ediyoruz. Geçen yıl lansmanını gerçekleştirdiğimiz ve büyük ilgi gören Güneşlipark projesinin ardından şimdi de Güneşlipark Gardenya ile kaliteli konut ve ticari alanları bölgeye kazandırıyoruz” diye konuştu.

Büyüme devam eder
Mutlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Hamzaoğlu, Gül İnşaat ile birlikte daha önce de başarılı projeler gerçekleştirdiklerini belirterek, bundan sonra da yeni projelerde ortaklık yapabileceklerini söyledi. Hamzaoğlu, tek başlarına ise Mutlu Konakları ve Flyinn Residence gibi projeleri tamamladıklarını, İkitelli’deki Capital Tower, Bahçelievler’deki Yasemin Konakları 2 ve Ümraniye’de AVM projelerini sürdürdüklerini ifade ederek, İstanbul’un kentsel dönüşümüne katkı sunduklarını söyledi. Hamzaoğlu, 2012’de konut firmalarının ekonomideki küçülmeden dolayı hafif oranda azalan bir şekilde de olsa büyümeye devam edeceğini dile getirdi.

17 bin metrekare yeşil alan olacak
Gül İnşaat ve Mutlu İnşaat tarafından 21 bin metrekare arsa üzerine yedi blok ve 263 konuttan oluşan projede yedi tane ticari birim de bulunuyor. Yapımına yeni başlanan ve Aralık 2013 tarihinde teslim edilmesi planlanan Güneşlipark Gardenya’da 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 konut seçeneklerinin yanı sıra dubleks daire seçenekleri bulunuyor. Metrekare fiyatlarının 2 bin 500 liradan başladığı projede, büyüklükleri 80 metrekareden 380 metrekareye kadar farklı tipte konutlar bulunuyor. Örnek dairelerin hazır olduğunu projede fiyatlarsa 210 bin liradan başlıyor, 1 milyon 78 bin liraya kadar çıkıyor. Peşin alımlarda yüzde 10 indirim yapılıyor. Özel bir peyzaj düzenlemesinin uygulanacağı projede 21 bin metrekarelik arazinin 17 bin metrekaresi yeşil alanlara ayrılacak. Projede spor alanları açık ve kapalı yüzme havuzlu sosyal tesisiyle her türlü sosyal aktivitenin gerçekleştirileceği sosyal alanlar bulunuyor.

OKUL YAPILSIN DİYE ARSASINI BAĞIŞLADI
Bu arada, Güneşlipark Gardenya projesinin arsa sahibi olan Orhan Kayraklı, aslında 27 dönüm olan arsanın 21 dönümünde inşaat yapılacağını, 6 dönümün ise okul yapılması için Milli Eğitim Bakanlığı’na bağışladığını açıkladı. Kayraklı, arsanın yanı sıra tüm inşaat maliyetlerini de kendisinin karşılayacağını belirterek, “Arsaya annemin adını taşıyan Hayriye Kayraklı İlköğretim Okulu yapılacak. Tüm masrafları ben karşılayacağım ama inşaat ihalesini Bakanlık düzenleyecek” dedi.

İnşaatın can damarı konut sektörü oldu

Son yıllarda artan konut yatırımlarının toplam inşaatın yüzde 80’ini oluşturduğu belirtildi. Yapı Endüstri Merkezi’nin hazırladığı rapora göre konut yapımı inşaat sektöründe büyük bir ağırlık oluşturuyor. Yapı Endüstri Merkezi Genel Müdürü Barış Onay da, yapı ruhsatlarına göre bina sayılarına bakıldığında toplam alınan ruhsat sayısının 67 bin 75 olduğunu bunun 57 bin 173’ünün ise konut olduğunu belirterek, “Yapılan inşaatın yüzde 80’e yakını konut. Türkiye’deki 2011 yılının 3. çeyrek itibariyle satılan konut sayısı 101 bin 754″ dedi.

Konut kredileri hacmi 2009 yılında 42,6 milyar lira iken 2011’de 69,3 milyar liraya ulaştığını, faiz oranının ise aynı dönemde 0,9’dan 1,29’a yükseldiğini dile getiren Onay, konut kredi faizleri yüzde 1’in altında kaldığı sürece vatandaşın konut almaya meyilli olduğunu söyledi. Onay, Türkiye’de kimsenin cebindeki para ile ev veya araba almadığını, banka kredisi ile aldıklarını, o yüzden de konutların değerinin yukarı doğru çıktığını kaydetti.
Barış Onay, yapı sektörünün ise 2011 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 12,7 gibi önemli bir oranda büyüdüğünü belirterek, sektörün 2011 yılının genelinde ise yüzde 10’un biraz üzerinde büyüme kaydedeceğini vurguladı. Onay, “Fakat büyüme eğrisi yavaşlıyor. 2012’de yüzde 4-7 arasında bir büyüme öngörüyoruz” dedi.

Ekonomide yavaşlama olacak
Türkiye ekonomisinin 2000 yılından 2011 yılının 3. çeyreğine kadar 2009 ve 2001 krizleri dışında ortalama yüzde 6’lar düzeyinde büyüdüğüne, ancak bu büyümenin 2011 yılında dünyanın genel trendinden kopuk derecede yükseldiğine işaret eden Onay, Türkiye’nin 2012’de yüzde 2,2 ile yüzde 4 arasında büyümesinin öngörüldüğünü kaydetti. Onay, “Türkiye hızlı bir yavaşlama göstermek zorunda. Çünkü bu tür büyüklüklerle büyümesi mümkün değil. Türkiye’nin büyümesinin normal olması gerekiyor. Önümüzdeki 6 ayda Türkiye’nin büyüme hızında yavaşlama öngörebiliriz” diye konuştu.
Türkiye inşaat sektörünün GSYİH’ya katılma payının yüzde 5,7 olduğunu, inşaat yatırımlarına bakıldığında Türkiye’de 2011 yılının 3. çeyrek sonu itibariyle kamunun 12 milyar 531 milyon, özel sektörün ise 17 milyar 913 milyon lira inşaat yatırımı yaptığını belirten Onay, bu tabloya göre yatırımların yüzde 60’ını özel sektörün yaptığını söyledi.

Dönüşüm önce kent merkezlerinden başlayacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Ercan Tıraş, Kentsel Dönüşüm Yasası’yla her kente özgün projeler uygulayacaklarını açıkladı. Kentsel dönüşüm projelerinin başlayabilmesi için yeni bir yasa tasarısı hazırladıklarını kaydeden Tıraş, tasarının bir aya kadar TBMM’den geçeceğini vurguladı. Yasanın, vatandaşları mağdur etmeyeceğini, işlemleri hızlandırarak bürokratik engelleri kaldıracağını ifade eden Tıraş, şunları söyledi:
“Vatandaşların rızası öncelikli. Vatandaşların rızasını alarak kenti bütüncül olarak planlayıp merkezden kenarlara doğru temizleyeceğiz. Öncelik merkezlerin. Özellikle kent merkezinde ulaşımı rahatlatmak için dönüşüme öncelik vermek lazım. Yasa çıktığında bu hızlanacak. Şu an TOKİ, belediyeler vasıtasıyla ve valiliğin desteği ile kentsel dönüşüm yapılıyor. Kanun bu işlemleri hızlandıracak” dedi.

Her kente özgün projeler
Ercan Tıraş, kentsel dönüşümde bölgeye göre planlama ve yöreye uygun mimari yapacaklarını belirterek, “Kentin ileri gelenlerinin görüşleri bizim için önemli. Valiliğin, belediyenin, halkın ve paydaşların da konuyla ilgili toplantılarda verecekleri fikirler önemli. Yeni planlarda ona göre hareket edeceğiz. Her kente aynı projeyi yapmayacağız. Kentlere özgün projeler yapacağız” diye konuştu.
Kaçak yapılaşmanın olduğu yerlerde mutlaka mülkiyet sahibi ile görüşeceklerini vurgulayan Tıraş, ikinci planda kalan kiracıları da mağdur etmeyerek gerekirse kira yardımı yapacaklarının altını çizdi. Mülkiyet sahiplerinin ister mülküne biçilecek değeri alacağını isterse yeni binada hak sahibi olabileceğini dile getiren Tıraş, arada oluşan farkın mülkiyet sahibi tarafından ödeneceğine dikkat çekti.

Yabancıların gayrimenkule ilgisi azalıyor

Türkiye’ye 2011 yılında gelen 15 milyar 732 milyon dolarlık doğrudan yabancı yatırımların 2 milyar 13 milyon doları gayrimenkul sektörüne yapılırken, sektöre yabancı ilgisi geçen yıl, 2010 yılına göre yüzde 19,3 oranında azaldı.
Uluslararası Doğrudan Yatırım Verileri Bülteni’nden derlenen verilere göre 2011 yılı Ocak-Aralık döneminde net doğrudan uluslararası yatırım girişi, bir önceki yıla göre yüzde 74 artarak, 15 milyar 732 milyon dolara çıktı. Bu rakamın yüzde 87’sine denk gelen 13 milyar 719 milyon dolarlık kısmı uluslararası doğrudan sermaye kaleminden geldi. Türkiye’ye gelen uluslararası doğrudan sermaye 2011 yılında bir önceki yıla göre yüzde 109,6 oranında arttı. 2010 yılında ise bu sermaye 6 milyar 544 milyon dolar düzeyindeydi.
Uluslararası doğrudan yatırım girişinin 2 milyar 13 milyon doları ise gayrimenkul sektörüne gerçekleşti. Gayrimenkul sektörüne yabancı ilgisi geçen yıl 2010 yılına göre yüzde 19,3 oranında azaldı. 2010 yılında yabancılar gayrimenkule 2 milyar 494 milyon dolar doğrudan yatırım yapmıştı.

Gayrimenkulde ilk kez e-ihale ile satış başladı

Bank Asya, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek aralarında konut, işyeri, fabrika ve arsaların da bulunduğu gayrimenkullerin satışını internet sitesi üzerinden yapmaya başladı. Yapılan açıklamada, e-ihale yöntemi ile internet üzerinden satışa çıkacak olan gayrimenkuller 43 ilde bulunuyor. Satışlarda 21 Şubat 2012 tarihine kadar talepler toplanacak.
Katılımın herkese açık olduğu ihale, “bankasya.com.tr” sayfasında yer alan satılık gayrimenkuller linkinden gerçekleştirilebilecek. Türkiye’nin birçok ilinde bulunan gayrimenkuller, internet sitesinden alınan teklifler doğrultusunda en yüksek teklifi veren kişilere satılacak. Bank Asya Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Beyaz, daha fazla kişiye ulaşmak, daha şeffaf olmak ve tüm alıcılara eşit hak tanımak için bu yöntemi uygulamaya aldıklarını kaydetti.

Sinpaş, 299 milyon lira kâr etti, hedefi yükseltti

Sinpaş GYO da 2011’i kârla kapatan GYO’lardan biri oldu. Şirketten yapılan açıklamada, yılı 215 milyon 154 bin 92 lira gelirle kapatan şirketin, 695 milyon lira satış rakamına ulaşarak, satışlardan 299 milyon brüt kâr elde ettiği belirtildi. Açıklamada 2012’de de aynı kârlılığın hedeflendiği vurgulandı.Sinpaş GYO İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, başarılı bir yılı daha geride bıraktıklarını ve hedefleri yakaladıklarını belirtti. Şu anda 16 projesi olduğunu ve yaklaşık 13 bin 500 konut üreteceklerini söyleyen Çelik, “Bugünkü fizibilitelere göre de toplamda 6 milyar ciro elde edeceğiz. 2017’ye kadar yaklaşık 2 milyar 300 milyon lira kâr elde etmeyi hedefliyoruz. Beş yıl sonra bu projelerin bitiminde, 3,5 milyar liralık bir şirket olacağız” diye konuştu.

Atakent’ten ev almak isteyenlere iki seçenek

Artaş İnşaat’ın Avrupa Konutları Atakent 3 projesinde yeni bir kampanya başladı. Yapılan açıklamada kampanyanın iki alternatifi olduğu vurgulanarak, banka kredisi kullanmayanlara yüzde 50 peşinat ile sıfır faiz imkânı tanındığı belirtildi. Kefilin aranmadığı kampanyada kalan yüzde 50’lik kısmın ödemesine ise haziranda başlanılabilecek. Daha düşük peşinat ödemek isteyenlere ise yüzde 10 peşinatlı ödeme fırsatı verilerek, kalan yüzde 75’lik tutar için banka kredisi kullandırılacak. 2 bin 300 konutluk projede teslimler temmuz ayında başlayacak.

Hangi daire kaç lira?
Tipi Alanı (m2) *Fiyat
1+1 83-93 261.000
2+1 116-151 300.000
3+1 134-177 398.000
4+1 162-191 539.000
*Başlangıç fiyatları

Büyükçekmece’de 144 eve 1.200 zeytin ağacı

Arıkan Yapı’nın Büyükçekmece’de inşa ettiği ve müstakil evlerden oluşan Park Village projesinin sembolü olan zeytin ağaçları dikilmeye başlandı. Firmadan yapılan açıklamada, 25 ile 80 yaş aralığındaki 1.200 zeytin ağacının projenin farklı yerlerine yerleştirileceği belirtilirken, merkeze ekilecek ağacın ise 400 yaşında olduğu vurgulandı. Zeytin ağaçlarının her yıl düzenlenecek bir şenlikle hasat edileceğinin ifade edildiği açıklamada, ağaçların İstanbul-İzmir otobanı için istimlak edilen zeytinliklerden getirilmiş olması ise dikkat çekiyor. 144 konuttan oluşan projede yedi farklı tipte villa yer alıyor. Yüzde 40’ının satıldığı projenin teslim tarihi ise Aralık 2013 olarak belirtiliyor. Projede fiyatlar ise 550 bin dolardan başlıyor.

Benzer Haberler

Bir Cevap Yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.