Panora AVM

Ankara Alışveriş Merkezleri
Panora AVM Panora Alışveriş ve Yaşam Merkezi

Yaşamak Dediğin Yemektir
Alışveriş arası bir şeyler atıştırmaktır. Ya da dilediğiniz saatte, doğanın içinde şehir manzarasına karşı dünya mutfaklarını tatmaktır.


Yaşamak Dediğin Filmdir
Birkaç saatliğine yeni dünyalar keşfetmektir…
Dünya standartlarında bir teknoloji ve konfor sunan Mars Sinemaları, bu kez Panora Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nde, 12 sinema salonuyla Ankaralılara her yönüyle farklı bir sinema keyfi yaşatıyor…

Denizdir
İki dev akvaryumun içindeki su hayatıyla, okyanusun huzuruna, sessizliğine tanık olmaktır…
Bir köpek balığı diğeri resif olmak üzere, çoğunlukla Hint-Pasifik Okyanusu canlıların yer alacağı, her biri elli tondan fazla su kapasiteli akvaryumlar size okyanus hayatını sunuyor.

Yeşildir
Doğanın içinde, yürümektir, koşmaktır, dinlenmektir, çocuklarınızla oynamaktır, eğlenmektir…
Türkiye’de bulunan alışveriş merkezleri arasında en büyük peyzaj alanıyla Panora Alışveriş Merkezi, 40.000 m2’lik bir arazi üzerine kurulmuş zengin bitki örtüsüne sahip yeşil alanının yanında; yürüyüş parkurları, amfi tiyatro, süs havuzları, su oyunları, çocuklara yönelik eğlence ve eğitim sahaları ile alışverişin en doğal halini sizlere yaşatıyor…
Gizemdir
Dünyanın yıllar önce keşfedilmiş çizgileriyle tanışmaktır
Panora Alışveriş Merkezi’ne adımınızı attığınız anda, gök kubbenin tam altında sizleri karşılayacak Piri Reis haritası, Türkiye’nin en büyük tek parça uygulama mozaiği olma özelliğini taşıyor. Açık denizleri, macerayı, geziyi ve bilimi simgeleyen bu harita, Panora Alışveriş Merkezi’nin keşfedilmeyi bekleyen yüzünü ortaya koyuyor…
Eğlencedir.

Tüm oyunları bir arada bulup yeniden çocuk olmaktır

18 hatlık bowling ve bilardo salonu, en yeni video oyunları, jetonlu eğlence makineleri, çocuk otun bahçeleri, restoranı, barı, kafesi ve lunaparkı ile toplam 6.500 m2’lik bir alana kurulan üç karlı Play Planet, eğlencenin sosyal yaşamın ve özel partilerin keyfini doyasıya yaşama fırsatı sunuyor…
Harekettir…

Vücudunuzu tanımak, spor yapmak, huzur bulmaktır

Mars Athletic Club, 5.000 m2’lik bir alanda, sporseverlere kardiyo, fitness, pilates, kinesis, basketbol, ski-snowboard pisti, fitlinxx, yoga, squash gibi bir çok alternatifin yanında sauna, hamam, buhar banyosu, olimpik bir yüzme havuzu ve NuSpa ile doğal bir deneyim sunuyor…
Alışveriştir…

Kendinizi şımartmaktır

Doğasının, eğlence, spor, sinemanın yanı sıra Panora Alışveriş Merkezi 280 mağazaya ev sahipliği yapıyor…
Kültürdür

Her türlü kültürel ve sanatsal etkinliklerle kendini geliştirmektir….
Panora Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nde sizler için oluşturulan kültür merkezi, sergi, panel, sempozyumlar ve bir çok sanatsal etkinlikle sosyal hayatınıza katkıda bulunuyor.

Panora Avm dev akvaryum


Türkiye’nin en büyük kapalı sistem köpekbalığı, Avrupanın ise en büyük 5. resif akvaryumu açılıyor. İşte özellikleri…

Alışveriş merkezine kurulan iki dev akvaryum, dondurucu soğukların yaşandığı şu günlerde Ankaralılara bir anlamda kış ortasında erken bahar ve deniz keyfi yaşatacak. Panora’ya alışveriş için giden Ankaralılar bu iki akvaryum sayesinde kendilerini bir anda yazın kavurucu sıcaklarında hissedecekler.

Konuyla ilgili AA muhabirine bilgi veren ”Panora Alışveriş ve Yaşam Merkezi” Proje Koordinatörü Salih Bezci, her biri 7 x 4 metre ebadında ve 1.8 metre eninde olan akvaryumlar için toplam 2 milyon dolar harcandığını bildirdi. Söz konusu akvaryumların ABD’de imal edilerek, tek parça halinde Türkiye’ye getirildiğini belirten Bezci, söz konusu akvaryumların yapımında 12 santimetre kalınlığında, kurşungeçirmez akrilik kullanıldığını bildirdi.

Akvaryumların her birinin 75 ton su kapasitesine sahip olduğunu ifade eden Bezci, bunun için Türkiye’nin en temiz suyuna sahip Saros Körfezi’nden 8 tanker ile deniz suyu getirdiklerini bildirdi. Bezci, tankerle gerilen 150 ton suyun bir hortum aracılığı ile akvaryumlara aktarıldığını anlattı.

Balıklar yerleştirilmeden önce akvaryumda tatlı su ile toksik arıtımı yapıldığını, tatlı su boşaltıldıktan sonra Saros’dan getirilen suyun akvaryumlara alındığını ifade eden Bezci, suyun temizliğinin ise 44 motorluk bir arıtma sistemi ile sağlandığını bildirdi. Bezci, suyun ısısının da Panora’nın çatısına kurulan bir sistemle kontrol edildiğini bildirdi.

BOYLARI, İKİ YILA KADAR 1,5 METREYİ GEÇECEK

Akvaryumda 4 adet köpekbalığının yaşacağını kaydeden Bezci, köpekbalıklarının sayısının strese girmemeleri için akvaryumun büyüklüğüne göre belirlendiğini anlattı. Singapur’dan ithal edilen köpekbalıklarının her birinin 4 bin dolar mal olduğunu, 4 köpekbalığı için toplam 16 bin dolar ödendiğini belirten Bezci, köpekbalıklarının sayısının da akvaryumun büyüklüğüne göre belirlendiğini kaydetti.

Köpekbalıklarını seçerken, akvaryumda yaşamaya en uygun ve aynı zamanda görünüş açısından en gösterişli tür olan siyah köpekbalıklarını tercih ettiklerini kaydeden Bezci, ”Köpekbalıkları yaşadıkları ortam nispetinde büyüyebiliyor. Halen bebek sayabileceğimiz yavru köpek balıklarının boyu 50 cm civarında. Ortalama 10 yıl yaşaması beklenen köpekbalıklarının büyüklüklerinin iki yıl içinde 1,5 metreye ulaşmasını bekliyoruz” dedi.

Köpekbalığı akvaryumunun, Türkiye’deki en büyük kapalı sistem akvaryumu olduğuna dikkat çeken Bezci, diğer deniz canlılarının bulunduğu resif akvaryumunun ise büyüklük açısından avrupanın 5. büyük akvaryumu olduğunu bildirdi.

Akvaryumdaki köpek balıklarıyla ilgili AA muhabirine bilgi veren akvaryum sorumlusu Kortan Arca da, köpekbalıklarının yaklaşık 1 hafta önce getirilerek akvaryuma alındıklarını bildirdi.Balıkların akvaryuma kademeli olarak yerleştirildiğini anlatan Arca, her iki akvaryumda mercan ve çeşitli balıktürlerinden toplam 500 çeşit deniz canlısı yer alacağını kaydetti.

Arca’nın verdiği bilgiye göre, büyük balıkların küçük balıkları yemesini önlemek amacıyla, öncelikle küçük balıkların akvaryuma yerleştirilerek yuvalarını bulmaları beklendi. Daha sonra büyük balıklar akvaryuma alındı. Köpek balıkları ise en son olarak akvaryuma konulurken, akvaryumlara yerleştirilmeleri sürecinde balıklar, herhangi bir sağlık problemi ve bakteri riskine karşı karantina altında tutuldu.

SMS’Lİ UYARI SİSTEMİ

Ayrıca balıkların sağlıklı bir ortamda yaşamalarının sağlanması açısından, sudaki değişimlerin kontrolü ve ölçümü, kurulan bilgisayar sistemi ile sağlanıyor. Bu, aynı zamanda bir erken uyarı sistemini içeriyor.

Suda balıkların sağlıklarını doğrudan etkileyebilecek kimyasal bir değişimin söz konusu olması halinde ise ilgililer, cep telefonlarına otomatik olarak gelen SMS aracılığıyla haberdar ediliyor. Böylece günün hangi saatinde olursa olsun, duruma anında müdahale etme şansı sağlanıyor. Bu erken uyarı sistemi bilgisayar bağlantılı çalışıyor.

Her iki akvaryum toplam 13 bin voltla aydınlatılırken, her gün akvaryumdaki suyla ilgili 10 ayrı test uygulanıyor. Akvaryumlardaki dekorlar ise doğadaki tüm renklerden oluşan gerçek mercan ve gerçek mercanlardan alınan kalıplardan oluşturuldu. Tek bir akvaryumun dekorunda 10 tonluk yaşayan kaya kullanıldı.

BÜYÜK BALIK, KÜÇÜK BALIĞI YUTAR

Köpekbalıkları, bakıcısı tarafından birer gün arayla ve hep aynı saatte beslenirken, beslenmeleri için her bir köpekbalığına günde yaklaşık 60-70 gram kolyos veya kalamar veriliyor. Dekorun korunması ve balıklara zarar gelmemesi amacıyla akvaryuma tüple dalınmazken, balık adam kıyafeti ve bir kompresörün bastığı hava yardımıyla akvaryuma giriliyor. Yaklaşık yarım saatlik besleme işlemi boyunca, balıkları korkutmamak için sakin ve yavaş hareket edilmesi gerekiyor. Köpekbalıklarına yiyecekleri, gerektiğinde canlı olarak da verilebiliyor. Köpekbalıklarının aynı zamanda, akvaryumda zayıf buldukları balıkları avlaması da söz konusu.

Panora avm hizmetler
Ankesörlü Telefonlar: -2 ve 2. katlarda bulunan ankesörlü telefonları kullanarak görüşme yapabilirsiniz.

ATM: -1. katta Garanti Bankası; -2. katta Akbank, Citibank, Finansbank, Halk Bankası, ING Bank, İş Bankası, Vakıfbank ve Yapı Kredi Bankası ATM’lerini kullanabilirsiniz.

Bebek Bakım Odası: Zemin kat, 1. kat ve 2. katta koridor sonlarında bulanan çocuk odalarını kullanabilirsiniz.

Danışma: Zemin katta bulunan Danışma Noktamıza gelerek; kat planlarımızı, mağaza iletişim bilgilerimizi alabilirsiniz. Tüm öneri ve isteklerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Engelli Otoparkı: Tüm otoparklarımızda ve dış alanda engelli park yerleri ayrılmıştır.

Engelli Tuvaleti: Her katta bulunan, engelli ziyaretçilerimizin ihtiyaçları düşünülerek hazırlanmış özel tuvaletleri kullanabilirsiniz.

Kayıp Eşya: Bize ulaşan kayıp eşyalarınız 45 gün süre ile muhafaza edilmektedir. Kayıp eşya teslim ve başvurularınızı Danışma Noktası’ndan gerçekleştirebilirsiniz.

Mama Sandalyesi: Çocuklarınıza daha rahat yemek yedirmek için 2. kat yemek alanında bulunan mama sandalyelerini kullanabilirsiniz.

Mescit: 2. katta Bimeks mağazasının yanında bulunan mescit’i kullanabilirsiniz.

Tekerlekli Sandalye: Giriş kapımızdan kimliğiniz karşılığında tekerlekli sandalye temin edebilirsiniz.

Teras Alanı: 2. kattaki teras alanımıza, temiz hava ve sigara ihtiyacınızı karşılamak için çıkabilirsiniz.

Vale Hizmeti: Aracınızı gün boyu ana giriş kapımızda yer alan vale görevlilerine teslim edebilirsiniz.

Panora Alışveriş ve Yaşam Merkezi Genel Özellikler
Kiralanabilir Alan : 80.000 m2
Bina Taban Alanı : 23.000 m2
Peyzaj / Park Alanı : 40.000 m2
İnşaat Alanı : 180.000 m2
2500 araçlık otopark
Toplam 3 kat ve 180 mağaza
10.000 m2’lik hipermarket
12 salonlu sinema kompleksi
6.500 m2 eğlence merkezi
5.000 m2 spor merkezi

Panora Alışveriş ve Yaşam Merkezi Sinemaları
Cinebonus Sinemaları : 0 312 491 64 65

Panora AVM Alışveriş Merkezi İletişim Bilgisi
Adres : Turan Güneş Bulvarı, No:182, Oran, Çankaya – Ankara
Tel.: 0 312 490 42 50 (Pbx)
Faks : 0 312 490 42 40

Panora AVM Alışveriş Merkezi İnternet Sitesi :
www.panora.com.tr

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.