“Ressam Alan” Dünya Rekorunu Deposite Avm’ de Kırdı

ANASAYFA, Anasayfa Manşet, Avm Haber, ETKİNLİKLER

DÜNYA REKORU DEPOSİTE OUTLET’TE KIRILDI
Ressam Alan, 5 Mayıs 2012 tarihinde Deposite Outlet Merkezi’nde Beşiktaş 5. Noteri huzurunda düzenlenen 10076 yevmiye sayılı tutanakla tespit edilen 1 SAATTE 14 ADET MODERN YAĞLI BOYA RESİM yaparak DÜNYA REKORUNU kırdı.

Deposite Outlet bir dünya rekoruna ev sahipliği yaptı. Ünlü Ressam Alan, 5 Mayıs Cumartesi Günü saat 14:00 ile 15:00 saatleri arasında Beşiktaş 5. Noteri huzurunda 14 adet modern yağlı boya resim yaparak dünya rekorunu kırdı. Rekoru kırabilmek için hedef olan 10 adet yağlı boya resim ile yetinmeyen sanatçı, 42. dakikada bitirdiği 10. resmin ardından resim yapmaya devam ederek 1 saatin sonunda tam 14 adet modern yağlı boya resim yapmayı başardı. Deposite Outlet ziyaretçileri tarafından büyük ilgi gören etkinlikte, bu tarihi günün anısına ilk resmi satın alan kişi Beşiktaş 5. Noteri oldu.

RESSAM ALAN – MANOUCHER KOUCHAK POUR
1960 yılında İran’ın Gilan eyaleti Anzali kentinde doğdu. Ressam tutkunluğu çocukluğunda başladı. Akranlarından farklı olarak kumlara, toprağa yaptıklarıyla oynuyordu. Sekiz kardeşin en büyüğüydü ve bankacı babası sanatın meslek sayılmaması, aykırı iş olarak görülmesinden dolayı Alan’ın doktor olmasını istedi. Karşı çıkışlar yıldırmadı onu. Lise yıllarında Şah döneminin sanatçılara tanıdığı imkanlardan yararlanarak kendini daha da geliştirdi. Artık kararını tam olarak vermişti. Resim yapmaktan ve resimden ayrılmayacaktı. Askerlik görevi sırasında komutanları için çizdiği porteler çok beğenildi. Sekiz yıl süren İran-Irak Savaşı sırasında şehit düşenler için çizdiği portreler şehit ailelerine hediye olarak verildi. İki yıl süren askerliğinde sergiler açtı ve askerliği bittikte sonra gönüllü olarak çalışmaya devam etti. Savaş ülke ekonomisini alt üst ettiğinden her şeyini kaybetti. Ailesini alarak Avrupa’ya gitmeye karar verdi. Yunanistan ve İtalya’da bir süreliğine kaldı ama Türk tarih ve sanatına olan ilgisi onu Türkiye’de yaşamaya yöneltti. Realist akımın resmin temeli olduğuna inanmakta. Klasik resmin bir matematiğe oturduğunu ve modern resim yapan ressamların öncelikle klasik resimde neler yapıldığını bilmesi gerektiğini düşünmektedir. Renklerle oynamayı, tuvallerde bambaşka düşler yaratmayı kendine mutluluk yolu gören ressam ARYA Galerisi’nde halen çalışmalarına devam etmektedir.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.