SALT Beyoğlu’nun yeni sergisi “İstanbullaşmak”

ETKİNLİKLER

SALT Beyoğlu, İstanbul’u İstanbul yapan tüm aktörlerin görünürlük kazanacağı İstanbullaşmak sergisini 13 Eylül’de ziyarete açıyor. 31 Aralık’a kadar devam edecek olan proje, SALT’ın ikinci kapsamlı sergisi olma özelliğini taşıyor. İstanbullaşmak sergisinin temelini, çeşitli kültür kurumlarının yanı sıra, birçok kişisel ve özel arşivde yer alan yüzlerce görüntü ve yazının toplandığı, interaktif bir veritabanı oluşturuyor. Sergi için özel tasarlanan bir arayüzle izleyicinin kullanımına sunulacak veritabanı; 1999’dan 2011’e kadar üretilen sanatçı videoları, fotoğraf serileri, belgesel filmler, haber klipleri, karikatürler ve mimari projeleri, 80 kavram altında grupluyor. Kente dair tipik söylem ve tariflere, yeni bakış açıları öneren bu kavramların işaret ettiği sorunsallar, sergide yer alan 400’ü medya ile vurgulanıyor.

İstanbullaşmak veritabanını farklı boyutlarda, tek başına veya grup olarak izleme seçenekleri sağlayan tasarım çözümleri, katılımcıların mekânsal deneyimini zenginleştirmeyi amaçlıyor. Evren Yantaç’ın tasarımı ve Hüseyin Kuşçu’nun yazılımıyla oluşturulan veritabanını database.becomingistanbul.org adresinde ziyaret edenler, sergiye gitmeden önce izlemek istedikleri rotayı belirleyebiliyor.

“Yapım Aşaması: Beyoğlu” ve “90”

Sergiye, iki yan etkinlik eşlik ediyor. Bu kapsamda, kent merkezindeki değişimleri inceleyen atölye ve sergi projesi “Yapım Aşaması: Beyoğlu” ve İstanbul’a odaklı 90 etkinlikten oluşan “90” programı, İstanbul hakkında merak edilen sorulara yanıt arıyor.

Bir sergi ve etkinlikler dizisi olarak tasarlanan “Yapım Aşaması: Beyoğlu”, Rotterdam merkezli Bureau Venhuizen ile işbirliği içinde düzenleniyor. Hollanda Mimarlık Fonu’nun (Stimuleringsfonds voor Architectuur) desteğiyle yapılan etkinlik, Beyoğlu’nda gerçekleştirilmesi planlanan kentsel dönüşüm projelerini, bir kentsel tasarım oyunu eşliğinde “Yapım Aşaması” atölyelerinde tartışmaya açıyor. Düzenlenecek 8 atölyeye, “kültürel miras”, “tarih”, “tüketim” gibi kilit kavramların uluslararası düzeyde inceleneceği 8 bölümlük bir konferans dizisi eşlik ediyor. Atölyelerin ardından, katılımcıların yeni planlama önerilerini mekâna işlemesiyle, sergi içeriği de güncellenecek.

“90” adlı proje ise, katılımcıları, 90 gün boyunca düzenlecek konuşma, gezi, sunum ve performanslarla, İstanbul’la ilgili temel soruları cevaplamaya davet ediyor. Aralarında Can Altay, Alexandru Balasescu, Gürsel Göncü, Korhan Gümüş ve Bülent Tanju’nun da bulunacağı 90 katılımcı, İstanbul üzerine birçok ilginç konuyu ele alıyor. İstanbullaşmak sergisine paralel geliştirilen etkinlikler, sergi süresince, SALT Beyoğlu’nun ikinci katında gerçekleştirilecek. Projenin geliştirilmesine katkıda bulunmak isteyenlerin, konu ve kişi önerilerini, SALT Beyoğlu’nun giriş katındaki iletişim noktasına ya da Facebook’taki SALT Online – Proje İstanbul sayfasına iletmeleri yeterli oluyor.

Bir Cevap Yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.