ZAFER PLAZA’DA HIDIRELLEZ ŞENLİĞİ

ANASAYFA, Anasayfa Manşet, AVM, Avm Genel, Avm Haber

4-5 Mayıs tarihlerinde baharın keyfini Zafer Plaza’da Hıdırellez şenliğiyle çıkarın…

Zafer Plaza’dan bir ilk daha

Hizmete girdiği günden bu yana Bursa kent hayatına ilkleri hediye eden, Bursa’nın ilk Alışveriş ve Yaşam Merkezi Zafer Plaza, toplumsal kültürümüzün bir değerini daha Bursa’yla beraber kutluyor. Hıdırellez Şenliklerine ev sahipliği yapacak olan Zafer Plaza, İki gün boyunca Macuncudan, Pamuk Helvacıya, Kınacıdan, Jonglör gösterilerine, Dilek ağacından, DJ performansları eşliğince müzik dinletisine, Hıdırellez Hatırası fotoğraf çekiminden, dans gösterilerine bir dizi etkinlik ve şölen hazırlığında… Şenliğe damgasını vuracak olan Bursa Roman Orkestrasının Konseri ise özel koreografiler sunacak. Bursa’da ilk kez bir AVM iki gün boyunca Hıdırellez etkinliğine ev sahipliği yapmış olacak.

Baharın geldiğini müjdeleyen Hıdırellez Şenliğinde AVM içi ve şenlik alanı dekorasyonu ile baharın esintisi sunulacak. Şenlikte keyifli saatler geçirmeniz için hepinizi Zafer Plaza’ya bekliyoruz..

Hıdırellez nedir?
Bütün Türk dünyasında bilinen mevsimlik bayramlarımızdan biridir. Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan hıdırellez günü, Hızır ve İlyas Peygamber’in yeryüzünde buluştukları gün olması nedeniyle kutlanmaktadır. Hızır ve İlyas sözcükleri birleşerek halk ağzında hıdrellez şeklini almıştır.

Halk arasında kullanılan takvime göre eskiden yıl ikiye ayrılmaktadır : 6 Mayıs’tan 8 Kasım’a kadar olan süre Hızır günleri adıyla yaz mevsimini, 8 Mayıs’tan 6 Mayıs’a kadar olan süre Kasım Günleri adıyla Kış mevsimini oluşturmaktadır. Bu yüzden 6 Mayıs günü kış mevsiminin bitip sıcak yaz günlerinin başladığı anlamına gelir ki; bu da kutlanıp bayram yapılacak bir olaydır.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.